Vişne Reçelim Tarifi

Vişne Reçelim Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 kg vişne
  • 1 kg dan az şeker
  • Limon tuzu
  • Limon
  • Tereyağı

Vişne Reçelim Tarifi Yapılışı

Kısa bir süre tezgahlarda bulabildiğimiz vişneyi bulunca bugün hemen aldım sizde gördüğünüz de kaçırmayın diyerek başlıyorum?
Reçelimiz 2 aşamalı. Meyve temizleme ve pişirme.
1 kg vişneyi yıkayıp saplarını çıkardıktan sonra en zor kısım olan çekirdek çıkartma islemini youtube dan izlediğim pipet yöntemiyle kolaylaştirdım. Elle ya da çengelli iğneyle çıkartma yöntemleri de var ama hassas olan vişne çok çabuk eziliyor. Reçelin en zor aşaması bu, yaklaşık 1 saat sürüyor?
Çekirdekleri çıkarılmış vişnemiz hazır olunca uygun büyüklükte bir kaseyle ölçüp aynı ölçüde şekerle buluşturuyoruz (daha az şekerli de yapabilirsiniz).
Ayıklanmış haliyle ölçüyoruz o yüzden şekerde 1 kilodan az olacak.
Şekere yatırdığımız vişnelerimizi hava çok sıcaksa buzdolabında en az 3-4 saat bekletiyoruz. Vaktiniz varsa 1 gece de bekleyebilir. Bu sürede iyice suyunu saldığını göreceksiniz. Bu şekilde kısık ateşte kaynayana kadar pişiriyoruz. Kaynamaya başlayan reçelimizin içinden kevgirle vişnelerimizi bir tabağa alıyoruz. Reçelin suyuna tereyağı birkaç damla limon bir kaç parça da limon tuzu ekliyoruz. Ve reçelin suyunun kıvam alması için yaklaşık 30-40dk kaynatıyoruz. Kıvamlanan reçel suyuna tekrar vişnelerimizi katıp 10 dk daha kaynatıyoruz ve recelimiz hazır. Bu yöntemle çilek reçeli de yapıyorum meyveleri dağılmıyor ve reçel rengi kapkara olmuyor. kış boyunca bile kalsa taze reçel renginde kalıyor.
ister güneşe serip bi gün bekletin ister sıcak sıcak kavanozlara doldurup konserve yöntemiyle saklayın;)
Afiyet olsun

ETİKETLER :